Szybkie badanie
Metoda wspieranego komputerowo wywiadu telefonicznego (ang. Computer Assisted Telephone Interview – CATI) daje możliwość szybkiego i stosunkowo niedrogiego dotarcia do dużej ilości osób, co pozwala na uzyskanie znacznej ilości materiału informacyjnego niewielkim kosztem. Przy okazji taka forma badań jest także znacznie bardziej ekologiczna – nie zużywa się ogromnych ilości papieru, z których dane i tak trzeba następnie wprowadzić do systemu komputerowego w celu wykonania jakichkolwiek pomiarów badawczych. Nic dziwnego, że chcąc poznać opinię społeczeństwa na dany temat coraz częściej korzystamy właśnie z usług studia CATI.
Badanie rzetelne
Zaletą metody CATI jest także fakt zastania respondenta w sprzyjających dla niego warunkach. Dla przeprowadzenia wartościowego wywiadu niezbędne jest nawiązanie pewnej relacji z badanym, która sprawi, że jego odpowiedzi osiągną pewien stopień zaangażowania. Tego typu odpowiedzi opierają się na głębszej introspekcji oraz chęci współpracy z badaczem. Żeby uzyskać tego typu więź z respondentem można umówić wywiad w miejscu i czasie wskazanym przez niego – co jednak nie zawsze jest możliwe w przypadku osobistego spotkania. Znacznie łatwiej jest osiągnąć zamierzony efekt odprężenia po stronie respondenta w przypadku kontaktu telefonicznego.
Zalety badań przy pomocy studia CATI są wykorzystywane w przypadku badań opinii, stopnia lojalności, zadowolenia czy przy opiniowaniu produktu. Prowadzenie badań tego rodzaju zwykle zlecane jest firmom badawczym, zatrudniającym często w roli ankieterów zewnętrznych pracowników, którzy pracować mogą nawet we własnym domu.
Badaczem może być każdy
Od niedawna istnieje również możliwość zakupu licencji oprogramowania do CATI w Internecie, co daje możliwość prowadzenia badań samodzielnie, unikając zlecania ich firmie badawczej. Żeby wykonać badanie samodzielnie niezbędny jest komputer z dostępem do Internetu i zestaw słuchawkowy, oraz wspomniane oprogramowanie do CATI. Przy dostępie administratorskim, który zapewnia licencja, umożliwia ono tworzenie ankiet i kont ankieterskich. Badacz ma stały wgląd w statystyki badania od jego rozpoczęcia do zakończenia, a następnie możliwe jest wyeksportowanie wyników w określonych parametrami oprogramowania formatach zapisu.
Na co trzeba zwrócić uwagę
Ważnym etapem pracy z oprogramowaniem do CATI jest tworzenie formularza ankiety. Dostępne na rynku systemy pozwalają na różny stopień skomplikowania kwestionariusza; od prostych pytań po złożone konstrukcje pełne alternatyw i kafeterii, z przejściami i możliwością odpowiedzi wykluczających niektóre pytania, a nawet wzbogaconych o treści multimedialne. Żeby nie zgubić się w stworzonej w ten sposób plątaninie, warto zadbać, by wybrane oprogramowanie do CATI miało funkcję śledzenia logiki ankiety – moduł, który pomoże w prosty sposób prześledzić wszystkie planowane przejścia między pytaniami.
Istotne jest także zwrócenie uwagi na takie aspekty oprogramowania do CATI jak kompatybilność z przeglądarką internetową czy możliwość eksportowania wyników badania w znanych formatach zapisu danych. Ciekawą funkcjonalność stanowi także możliwość nadzorowania pracy ankieterów, moduł analizy próby, który pozwala na automatyczne zatrzymanie badania, w przypadku osiągnięcia próby o zadanych parametrach, czy moduł pozwalający na wyeliminowanie błędnych wpisów poprzez nałożenie ograniczeń na poszczególne zmienne w ankiecie.