L4 w ciąży — kiedy na niego przejść

Ciąża to piękny okres w życiu kobiety. Istnieje jednak wiele czynności, które należy unikać, gdy kobieta jest w ciąży, aby zminimalizować nieprzewidywane komplikacje zarówno dla matki, jak i dziecka. W tym artykule omówimy listę czynności, które należy unikać w trakcie ciąży, aby była ona jak najbardziej bezpieczna.

 

Czynności do unikania w ciąży:

  • Podnoszenie ciężkich przedmiotów

Możesz być pasjonatką fitnessu lub miłośniczką siłowni. Możesz oczywiście kontynuować swoje ćwiczenia, ale bez obciążeń. Podnoszenie czegokolwiek ciężkiego w tym czasie może wywierać nacisk na plecy i miednicę. Nawet w domu unikaj podnoszenia czegokolwiek ciężkiego.

 

  • Joga asany

Joga uważana jest za najlepszą formę ćwiczeń dla kobiet w ciąży, ponieważ pomaga uspokoić umysł i przygotować się do porodu. Jednak joga obejmuje także wiele rozciągających ćwiczeń, skrętów pleców i pełnych inwersji w niektórych jej asanach, które należy unikać za wszelką cenę. Prenatalna joga to doskonały sposób na utrzymanie aktywności fizycznej w ciąży. To rodzaj jogi specjalnie zaprojektowany dla kobiet w ciąży.

 

  • Sauna

Wszyscy lubimy czasem relaksującą sesję sauny. Pomaga ona odstresować się i sprawia, że jesteśmy zrelaksowani i odświeżeni. Jednak eksponowanie się na takie wysokie temperatury podczas ciąży jest surowo zabronione.

 

  • Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to całkowicie zły pomysł dla ciężarnych kobiet. Nawet dla doświadczonych jest zalecana tylko do drugiego trymestru, ponieważ po tym okresie zmienia się środek ciężkości ciała ze względu na rosnący brzuch. Nawet samo chodzenie wydaje się trudne w tym momencie, więc jazda na rowerze jest wykluczona.

 

  • Stresująca praca

Najlepiej unikać wszystkiego, co sprawia ci stres, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Badania pokazują, że kobieta w ciąży, która doświadcza dużego stresu, może nieświadomie wpłynąć na swoje nienarodzone dziecko, co może prowadzić do powikłań.

 

  • Leżenie na brzuchu

Unikaj jakiejkolwiek czynności, która wiąże się z leżeniem na brzuchu. Ta pozycja jest bardzo niewygodna w ciąży i może zaszkodzić dziecku. Unikaj także spania na brzuchu.

 

W którym momencie ciąży najlepiej przejść na zwolnienie lekarskie?

W tym temacie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko dlatego, że to kobieta wspólnie z ginekologią prowadzącym, powinna zadecydować kiedy będzie dla niej najlepszy czas na przejście na zwolnienie lekarskie.

W niektórych przypadkach jeżeli kobieta nie ma obciążających fizycznie pracy, a przez całą ciążę czuję się wyśmienicie — może pracować w zawodzie praktycznie do samego porodu.

Z kolei jeśli pacjentka źle znosi ciążę lub jest ona zagrożona, a dodatkowo posiada ciężką fizyczną pracę — na zwolnienie lekarskie może przejść już w pierwszych tygodniach ciąży.

 

Czy mogę uzyskać L4 podczas konsultacji online?

Jak najbardziej tak. Jeżeli Twój ginekolog prowadzi również elektroniczne wizyty na platformach telemedycznych takich jak np. haloDoctor, możesz się z nim umówić na taką formę wystawienia zwolnienia lekarskiego w ciąży. L4 na haloDoctor.pl jest dostępne dla pacjentek w ciąży.

Aktywność fizyczna jest ważna w ciąży, ale nie kosztem własnego zdrowia i zdrowia dziecka. Lekkie ćwiczenia, spacery, prenatalna joga są najlepszymi opcjami, ponieważ pozwalają zachować aktywność bez ryzykowania zdrowiem. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy aktywności zawsze skonsultuj się z lekarzem. Porozmawiaj również z ginekologiem Kiedy będzie najlepszy czas, abyś przeszła mu zwolnienie lekarskie i odpoczęła od pracy zawodowej.