Co sprawia, że lekarz jest dobry i nowoczesny? czy korzysta z rozwiązań IT?
Co sprawia, że lekarz jest dobry?
Praktyka medyczna to prawdopodobnie jeden z najbardziej prestiżowych i wysoko cenionych zawodów. Nie jest to zatem dziedzina nauki dla osób o słabym sercu i motywacji.
Lecz co to znaczy – być lekarzem? Wymaga to poważnej inteligencji i motywacji, aby zostać przyjętym do szkoły medycznej. Nie wspominając o tym, że wiąże się to z ogromem włożonej pracy oraz wytrzymaniem trudnych lat szkoły medycznej.
O czym jednak należy pamiętać zaczynając przygodę z własną praktyką lekarską? Jak osiągnąć sukces i być jednym z grona tych dobrych i godnych polecenia lekarzy?
Determinacja i iloraz inteligencji, jakie trzeba wykonać, aby przejść przez szkołę medyczną, są z pewnością ważne. Jest jednak garść mniej znanych cech potrzebnych do odniesienia sukcesu. Byłbyś niedbały, gdybyś przeoczył miękkie umiejętności, które są tak niezwykle ważne.
Wypunktowaliśmy kilka cech, które powinien posiadać dobry lekarz.
1. Dobrzy lekarze są dobrymi komunikatorami.
Bycie dobrym słuchaczem ma kluczowe znaczenie dla bycia dobrym lekarzem. Pacjenci powiedzą ci, co jest nie tak, jeśli pozwolisz im mówić i odczują, że ich słuchasz. Lekarze często spieszą się, aby przerwać pacjentom i szybko załatwić sprawę, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Usiądź, posłuchaj, pozwól otworzyć się pacjentowi – odpowiedź, której szukasz sama się nasunie. W końcu dobra komunikacja to nie tylko przyjaźń z pacjentami. Jest to również istotna umiejętności, dzięki której rozumiesz obawy swoich pacjentów i potrafisz postawić prawidłową diagnozę. Lekarz powinien dawać pacjentom czas, którego potrzebują i na to zasługują. Powinni odpowiadać na pytania używając jasnego języka, bez używania zbytniej terminologii medycznej. Co najważniejsze powinien być uczciwy, ale także dawać nadzieję, nawet gdy sytuacja jest trudna.
2. Dobry lekarz jest zorganizowany i sumienny.
Dzieci w wieku szkolnym od najmłodszych lat ćwiczą organizację, aby odnosić sukcesy w szkole, a także w późniejszym życiu. I nie bez powodu – nie można osiągnąć sukcesu w medycynie bez obecności umysłu i nie będąc czujnym na szczegóły. Lekarz musi upewnić się, że pacjenci otrzymują skierowania na konkretne badania, zapisują się na kolejną wizytę kontrolną i rozumieją wszelkie zalecenia po opuszczeniu biura. Obecnie powstało wiele rozwiązań, które usprawniają działalność praktyki lekarskiej, co pozwala skupić się bardziej na pacjencie. Powszechnie znanym rozwiązaniem jest inwestycja w darmowy program do gabinetów lekarskich. Bogaty zasób funkcji zwykle sprawia, że codzienne formalności zajmują o wiele mniej czasu.
3. Dobrzy lekarze sprawiają, że pacjenci czują się dobrze.
Nie ma znaczenia dla pacjentów, czy byłeś najlepszy w swojej klasie lub czy miałeś doskonałe GPA w szkole medycznej. Nie ma znaczenia, czy publikujesz nagradzane czasopisma, czy przeprowadzasz przełomowe badania.
Pacjenci chcą czuć, że są w dobrych rękach. Co trzeba zrobić, aby zostać lekarzem, któremu ufają pacjenci? Pacjenci zwykle oczekuję, że lekarz będzie traktował ich indywidualnie. Kiedy czują dbałość o swoją osobę są skłonni do budowania dobrych i trwałych relacji. Opieka może mieć formę aktywnego słuchania i zadawania pytań otwartych. Są małe rzeczy, które możesz zrobić, aby naprawdę poczuć się docenionym. Rzeczy takie jak zadawanie pytań na temat swojej pracy lub rodziny pokazują, że naprawdę jesteś nimi zainteresowany jako osoba.
Pacjent to nie tylko lista problemów medycznych i leków. Nawet postawa siedząca podczas rozmowy pokazuje pacjentowi, że jest priorytetem dla lekarza
4. Dobrzy lekarze wykazują się empatią.
To, co oddziela dobrego lekarza od zwykłego jest ich podejście do pacjenta. Lekarze powinni być przystojni, skupieni na tym co mówi pacjent i empatyczni wobec trosk swoich pacjentów. Nie powinni być protekcjonalni ani aroganccy. Powinni traktować innych tak, jak chcą być traktowani.
Uważa się, że dobry sposób opieki nad pacjentem ma kluczowe znaczenie dla ustanowienia zaufania między lekarzem, a pacjentem. Dobry lekarz będzie profesjonalny, życzliwy i pełen współczucia dla wszystkich, w tym dla pacjentów, ich rodzin, kolegów i personelu.
Co więc czyni, że mianujemy lekarza określeniem „dobry”? Jak widać, nie ma jednego składnika. Nie ma jednego uniwersalnego podejścia do bycia lekarzem. Ale zastosowanie cech powyżej może przyczynić się do odnalezienia drogi do udanej kariery w medycynie.
Wymienione powyżej cechy są ważnymi elementami dobrego lekarza, ale nic nie znaczą, jeśli nie są podkreślane przez prawdziwą pasję do pracy.