Badania rynku farmaceutycznego pomogą w walce o pacjenta
W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z równoległym działaniem dwóch systemów służby zdrowia. Pierwszy z nich zakłada powszechny dostęp do usług medycznych – jednak jego wydajność pozostawia sporo do życzenia, a pacjent rzadko jest traktowany podmiotowo. Drugi system, system kapitalistyczny, postrzegany jest jako znacznie bardziej ekskluzywny. Zazwyczaj działa on znacznie sprawniej, gdyż konieczna jest walka ośrodków zdrowia o pacjenta.
Badania rynku farmaceutycznego pomogą przyciągnąć pacjenta
W systemie prywatnej służby zdrowia pacjent jest klientem, czyli osobą, której potrzeby trzeba spełniać, ponieważ w przeciwnym razie pójdzie ze swoimi pieniędzmi gdzieś indziej. Pacjenta trzeba do siebie przyciągać i sprawiać, by zdrowie chciał kupować właśnie u nas. Pomagają w tym badania opinii pacjentów.
Badania opinii pacjentów
Na satysfakcje pacjenta wpływ mają tutaj nie tylko kwestie typu przepisanych leków, ale całe doświadczenie z wizyty u lekarza. Dlatego tak ważne stają się ankietowe badania rynku farmaceutycznego, które obecnie wdrażane są praktycznie przez wszystkie skupiające się na kliencie komercyjnym kliniki. W badaniach satysfakcji pacjentów możliwe jest ustalenie niemierzalnych w inny sposób odczuć pacjenta w stosunku do jego całego doświadczenia.
O co pytać?
W tego typu badaniach nie należy pytać o kwestie konkretne typu czas, ilość lub wielkość. Wbrew pozorom, nie mają one konkretnego przełożenia na opinie pacjentów. Długi oczekiwanie w kolejce lub zbyt mała ilość krzeseł w poczekalni oczywiście takie przełożenie będzie miała, ale znacznie ważniejsze w ankietach akceptacji klienta są czynniki interpersonalne i ogólne wrażenia.